Psí pokec

Zde si můžete popovídat o všem, co vás napadne. :-)

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

#1 2008-01-15 08:16:47

Draha
Nový člen

Daun - jednoduchý povel ale běh na dlouhou trať

Napiště jaké kdo máte s učením tohoto povelu zkušenosti a jak jste postupovali aby jste se dobrali k výsledku ,že pes za jakýchkoliv okolností poslechne a lehne k zemi. Zatím se mi zdá, že je to povel takový trochu začarovaný (náš pes je velmi temperamentní a dominantní), daun ho učíme cca dva měsíce. Výsledek = u nohy a do 10m povel proveden. Na větší vzdálenost pokud není ruch tak už s menší ochotou povel proveden, na větší vzdálenost už je to 50 na 50%. A pokud je na stopě či spatří zvěř tak nevidí neslyší. (takže ho máme na delším laně)
Předem děkuji všem kteří se podělí o své zkušenosti jak ty dobré tak ty špatné, ze kterých se ostatní mohou poučit a pomůže to všem i mě ke zdárnému dotažení tohoto povelu k jeho splnění.

#2 2008-01-15 09:53:12

Draha
Nový člen

Re: Daun - jednoduchý povel ale běh na dlouhou trať

A ještě jak dlouho trvalo než se Vám podařilo to svého psího kamaráda naučit. yikes)

#3 2008-01-17 22:32:16

Veverca
žena
Místo: Kladno
Web

Ahoj. No zkusila bych, poku je už povel opravdu dobře naučen a na blízko stoprocentní, zkusit na dálku na šnůře, rázně daun a cuknout... Tady je každá rada drahá, je to spíš opravdu o důslednosti. U nás ale na dálku taky není stoprocentní.wink My ale asi lovecké upotřebení nakonec dělat nebudeme, tak to u nás není tak zásadní. Konkrétně daun by ale pes měl brát opravdu jako nejsvatější povel, na který musí zalehnout v každé situaci, je ochrana toho psa, kdyby letěl do nebezpečné situace. Proto opravdu často opakovat, zkusit pamlsky, pak na šnůře. Zažila jsem u některých myslivců i používání zařvání daun a pohlavku po hlavě aby zalehnul, toto ale moc nedoporučuji, to bych zkusila fakt s odborníkem, aby se to spíše nezhoršilo. Tak hodně zdaru a pevných nervů.:DVeronika

#4 2008-01-18 15:37:41

Draha
Nový člen

Tak už vím kde jsme (já i manžel) dělali chybu, ale ještě nevím jak dopadne výsledek.

Dostalo se mi rady od zkušeného kynologa a to, že jsme  moc pospíchali a trochu přeskočili několik fází.
Sice máme daun na blízku u nohy ale snažili jsme se zbytečně moc rychle přejít s povelem na dálku. Takže jedeme od začátku a důsledně dodržovat aby měl hlavu dole tak jak to má být  nejprve u nohy.
Jakmile bude toto umět u nohy tak, prodloužit vzdálenost (na vodítku) na cca 3 m a opět dokud toto nebude zvládat dokonale, nejít dále.
A takto po malých vzdálenostech pokračovat,  až se (alespoň doufám) dobereme té hodně daleké a bude to mít pes zafixované natolik že to provede i v momentě že půjde zaujat po stopě nebo dokonce za zvěří.

Pokuď je pes v dálce a  myslíme si že když máme psa naučeného na daun v naší blízkosti tak ho provede i na dálku, tak jsme si to mysleli špatně, neudělá a proto nedaunovat, zvykl by si že tenmto povel nemusí splnit. Ale postupovat těmi drobnými krůčky, malými vzdálenostmi, ze začátku na vodítku, potom na laně a potom ....

Možná si řeknete že jsme hloupí sad když nás toto nenapadlo hned od začátku, ale holt učíme se.
Tak doufám že přispějěme touto radou i dalším stejně "postiženým" kteří občas tápou a těm kteří by chtěli aby pes "poslouchal hned a teď" a v co nejkratší době  nejlépe big_smile .

A ještě poděkování Veronice za její příspěvěk smile

#5 2008-01-18 16:14:56

Veverca
žena
Místo: Kladno
Web

Draho není zač, tak aspoň vidím, že nejsem tak blbá, když jsem radila to co zkušený kynolog.big_smile Tak hodně štěstí, ať se to povede. Opravdu je to vždy chyba majitele bohužel, nemůžeme se na ty pesany vymlouvat, že nám to dělají naschvál, protože natolik nemyslí, aby dělali naschvály.smile

#6 2008-02-05 20:12:28

Draha
Nový člen

Okopírováno z ifauny:
"jak učit "daunování"
Nejdřív to chce učit doma. V klidu. Pes si musí lehnout s hlavou mezi předními packami, nesmí ji zvednout, pokud ano, rukou ho upravím. Když to umí doma, tak ještě než půjdete ven, natahovala bych trošku dobu, po kterou mísí ležet. Aby si zvykl, že nesmí hned vystřelit. Takže nejdřív budete učit u něj, pak si stoupnete kousek vedle, pak on bude třeba v předsíni, vy v kuchyni. Necháte ho chviliknu ležet, pak po chvilince protahujete dobu, kdy leží.Pořád s hlavou dolů. když ji zvedne, v klidu jdete k němu, hlavu dolů+povel a vrátit se o fous zpátky, do doby, kdy vydržel ležet. Až bude ležet s hlavou dolů do ukončení povelu, jděte ven. A tam cvičte na vodítku. Nejdřív někde v klidu, kde budete sami. Pokud má potíže se zvěří, cvičte třeba před domem, když tam bude klid, nikde žádný pes. Pak až to bude zvládat v pohodě, tak až tam kolem půjde pes (pořád s tím vodítkem) a takhle přidávat postupně tu zátěž. Furt s vodítkem. Pak bych šla tam, kde vím, že zvěř je, že ho to bude rozptylovat a začala -pořád s vodítkem-cvičit tam. Až to bude v pohodě, tak přejít na stopovajdu, kde bude mít pesan větší rozptyl. A takhle krůček po krůčku... ale to je moje rada, já jsem laik, ne žádný zkušenec. Ale vycházím z toho, co mi na jiném povelu předvedla cvičitelka slepeckých psů. Je to opravdu o tom, že musíte být TRPĚLIVÝ (což je u mě fakt hustej problém a v momentě, kdy si myslím, že to má pes v krvi, uspěchám to, se divím, že se mi to ještě nevymstilo , ale to je díky povaze hafana, to není moje zásluha). Plus ještě jedna rada - stoupněte si před psa, dejte mu čekej, ustupte o kousek dozadu - třeba jen o tři kroky, víc ne, ať máte hafana v dosahu a dejte povel třeba jdeme! (ne přivolání) a hned řekněte lehni! nebo down! (to je fuk, záleží na vás ), pokud pes HNED! lehne, huráááá, jásání, pochvala. Když ne, upravte ho a znovu. Vše pochopitelně jen párkrát, nesmíte to drilovat do zblbnutí, jinak ho otrávíte.
jo a jsem to zapomněla dopsat, že pochopitelně až bude pesan dobře reagovat na to, že jste od něj tři kroky, couvněte o pět, deset......

#7 2008-03-07 19:52:42

Marťan
Nový člen

Ahoj, mám doma ročního fouska a s daunováním jsme začali zhruba ve třech až čtyřech měsících a začli jsme tím, že Argo daunoval před miskou s krmením. Možná se to někomu může zdát trochu drastické, ale zabírá to perfektně, hlavně, když je pes žrout. Samozřejmě nejprve jsem Arga musel do polohy daun ručně poskládat, jen na vteřinku a hned jsem mu dal povel "vem si" a pustil jej k misce, takhle vlastně třikrát denně před krmením, takže za pár dní pes začal chápat, že pokud nebude daunovat, nebude žrádlo. Pak stačilo přidávat k slovnímu povelu píšťalku. Pes povel pochopil, takže pak při každé vycházce nejprve na blízko, postupně na dálku, pokud nezadaunoval na povel, tak jsem jej odvedl na místo, kdy zrovna byl v době vydání povelu a tam jsem jej znovu daunoval. Jinak doma před podáním žrádla dobu prodlužovat, pěkně pomaličku. Argo je schopný daunovat bez problémů dlouhé minuty. Nasypu mu granle, on když už vidí, jak je chystám, tak sám daunuje. Povel mu samozřejmě dám a pak si jdu po svých. Pořád jej ale kontroluju a když už se mi zdá, že je to tak akorát, tak stačí "vem si" a jde žrát. Venku na píšťalku je téměř stoprocentní, říkám téměř, protože teď je v pubertě a s poslušností to šlo trochu z kopce, hlavně když vidí nějaké psy. Před zvěří není problém, ale pes je pro Arga lákadlo největší. Podle mě fakt velmi důležitý povel, dost se mi hodí i při nácviku klidu před zvěří, jakmile chce vyrazit, daunuju ho, když vystaví bažanta, dojdu k němu, pokud už nechce postoupit, daunuju a sám bažanta vypíchnu. Ještě jsem zapomněl dodat zrakový povel, taky se hodí, když k vám pes běží a nechcete pískat. Stačí pokaždé, když vás vidí rázně při písknutí zvednout ruku. Takhle teda cvičím já, všechno jsem to dělal podle knihy Jana Báči-Výcvik loveckých psů pro praxi. Teto cvik je tam rozepsán na mnoho stran, já to shrnul velmi stručně. Tuhle publikaci fakt doporučuji. Mějte se a výcviku zdar.

Editoval Marťan (2008-03-07 19:54:37)

#8 2008-07-25 21:12:15

dendusaOA
Nový člen

Ahoj, jenom jsem se chtěla vyjádřit k této problematice již dva měsíce  cvičíme povel daun s naším 5 měsíčním foxteriérem. Musí mít pes hlavu mezi packami? Zatím učíme klasicky jenom lehni což se nám někdy chce a někdy ne. Ještě k tomu moje zvíře taky hrozně táhl za psi jednoduchá rada je nevyvarovat se psům byli jsme ted týden na táboře se všemi psi si hrál a ted jdeme městem a jsou mu pasé. Už ho to omrzelo. Mějte se

#9 2009-06-08 10:38:44

rysTR
Nový člen

Cvičím již 40 let lovecké psy.Povel Daun považuji jako jeden z prvních a zásadních povelů.Může psovi mnohdy-jak jsem se přesvědčil- i zachránit život.Představte si situaci : chodník, silnice se svištícími  auty a chodník naproti kde je  kočka-ne dvounohá.Jakmile je pes na volno a zahlédne kočku- a to se můžete spolehnout, že ji uvidí dříve než vy, tak vyrazí....a je v tu ránu pod prvním projíždějícím autem!
Proto cvičím povel Daun jako jeden z prvních a to zásadně metodou parfosu.Ostnatý obojek, šňůru pod chodidlo a zprvu málo ale důrazně zatáhnout.Jak pochopí co chceme je dobré i silně cuknout.Psovi se musí doslova zarýt do podvědomí bolest a okamžité uposlechnutí. Jinak parfos nepoužívám, psa jsem téměř nikdy neuhodil, protože pak kouše lidi, a především ty , které považuje za slabší, nebo ty co se ho bojí.
Pak také střídat obojky při nácviku a nenechávat ho jen s ostnáčem.Pokud je ostnáč z kovu, používat jako náhrady hladký obojek také z kovu, protože pes to brzy pozná a pokud má na krku jen ostnáč, tak poslechne a u koženého třeba ne.U kožených obojků jde udělat podšití kůží s propíchanými rýsováky.Nahradí to dokonale ostnatý obojek.Pouze u dlouhosrstých plemen musíte dát ty veliké rýsováky, protože srst zabrání dotyku  kůží.   
A hlavně NIKDY NE ! se vztekem- vždy s rozmyslem a méně a důsledně je více
Až zvládá tento cvik, nebo i současně je třeba použít píšťalku a dlouhý hvizd.Píšťalky si kupte nejméně dvě, aby byly stejné, když tu jednu zcela určitě ztratíte.
Jakmile poslechne jen na hvizd, může se začít s nácvikem daunování na dálku.Nejprve kousek od nohy a pak pri odběhnutí a zvětšovat postupně vzdálenost.Je třeba používat jen jeden povel, ne k tomu ...no tak lehni!,daun, tak co je to....  atp.Jen krátce a břitce DAUN! a zvednout třeba pravou paži s otevřenou dlaní proti psovi.Pokud neposlechne, rozběhněte se k němu s paží nahoru a zakřičte současně Daun.Určitě to zabere.Také zabere hození řinčících klíčů nebo řetízku.
Jinak křičení na psa moc nepoužívejte.Mluvte raději tiše a povely také dávejte polohlasně.Uvědomte si, že pes slyší nejméně 16x více jak my.Pokud budete křičet, bude poslouchat jen křiklouny!
Také ať to pak "necvičí" např. děti, protože pes zjistí, že na to nemusí reagovat, protože nejsou důsledné.Když jednou dám povel-jakýkoliv- tak musí pes poslechnout a vykonat jej-nesmí se to , hlavně zpočátku podcenit! Trvat na provedení!!
Mohu vám zaručit, že už po prvním bolestivém povelu to pochopí a bude držet hlavu u země- trvat na tom ale nemusíte.Může ji třeba za chvíli zvednout.Stačí, když jen rychle(raději bleskově ) lehne.Na povel hlavy k zemi používám ještě jeden a to při zadaunování povel: DOLŮ !.Pes pak musí ležet s přitisknutou hlavou k zemi a vydržet, pokud nedám jiný-např.:Volno!.V myslivosti to  je potřeba pro zachování "klidu před zvěří"Pokud to chcete na něm při daun a pak zase  ne a stačí vám, když si jen lehne, tak to nemá cenu učit při daun.Zpočátku ale trvejte na hlavě až  na zemi jinak se vám bude, hlavně štěně, válet na záda atp, a nebudete si s tím vědět rady.
Přeji hodně úspěchů a současně kynologii  zdar!

Board footer

Vytvořeno v PunBB
Fórum zřídili a provozují Matesovci
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson