Psí pokec

Zde si můžete popovídat o všem, co vás napadne. :-)

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

#1 2007-03-05 08:15:31

Jirka_May
muž [normal user]
Místo: Kladno
Registrovaný: 2006-08-30
Web

Nové podmínky chovnosti MOK - SCHVÁLENO 3.3.2007

Petra Bergrová
Milí přátelé!

I já se s dovolením připojuji se svým komentářem k tomu, jak to v sobotu vlastně všechno dopadlo. Něco nakousla už Lucka a Sylva, já trochu doplním fakta. Tak předně, od včerejška tj. 3. března 2007, platí nové podmínky chovnosti pro MOK.


Konkrétně tedy:


MOK – pes


EXTERIÉR

Výstavní ocenění výborná nebo velmi dobrá, absolvování výběru do chovu (VDCH) s výsledkem „KANDIDÁT CHOVU“ (musí být plnochrupý a mít nůžkový skus)


VÝKON

PZ min II.c. nos 4 + ZV min II.c.+ jedna další zkouška v min. II.c. (volitelná pouze mezi SZVP a LZ)


ZDRAVÍ

oficiálně vyhodnocený výsledek vyšetření na DKK s jakýmkoliv nálezem


MOK – fena


EXTERIÉR

Výstavní ocenění výborná nebo velmi dobrá, absolvování výběru do chovu (VDCH) s výsledkem „KANDIDÁT CHOVU“ (musí být plnochrupá a mít nůžkový skus)


VÝKON

PZ min. II.c. nos 4 + jedna další zkouška v min. II.c. (volitelná pouze mezi ZV a SZVP)


ZDRAVÍ

oficiálně vyhodnocený výsledek vyšetření na DKK s jakýmkoliv nálezemAlternativa splnění výkonu pro fenu i psa MOK:


MJM min. II.c. nos 4

nebo

MJS min II.c. nos 4

nebo

VZ min II.c. nos 4


Přičemž pro provádění výběrů do chovu (VDCH) platí metodika stanovená výborem klubu a uveřejněná i v posledním klubovém Zpravodaji (str. 66), která se oproti druhé metodice (navrhované jako součást Návrhu č. 2), liší především v těchto hlavních bodech: proti konečnému rozhodnutí chovatelské komise o chovnosti (nechovnosti) jedince se není možno odvolat (to, zda je možné se psem na VDCH odstoupit z posouzení, uvedená metodika neřeší), dále jedincům, kteří na VDCH neuspějí (tzn. když pro vylučující vady nebo absenci některého ze zubů bude rozhodnuto, že nebudou vpuštěni do chovu) se zapíše „NEVYBRÁN DO CHOVU“ pouze do Zápisu z VDCH, do rodokmenu psa se tento výsledek zapisovat nebude. Novou skutečností u VDCH je pak to, že bylo schváleno jejich zpoplatnění.

-------------------

Takže pokud jste tuto problematiku pečlivě sledovali i před schůzí, už víte, že kolektivní návrh členů (Návrhu č. 2) byl schválen přibližně z 90% !!!!! (neprošla právě ta zmiňovaná metodika VDCH) A to je skutečně historická událost!!!! Nikdy v minulosti totiž neměly návrhy členů MOK tak velkou podporu svých kolegů!!!!!

Tady je na místě obrovský dík všem, kteří na schůzi dorazili a (co je nejdůležitější), že dokázali táhnout „za jeden provaz“ a to i přesto, že sami mohli mít (a zřejmě i měli) k podporovanému návrhu některé drobné výhrady. A to je myslím úplně úžasné!!!!! Drtivá většina přítomných majitelů pochopila důležitost situace, pochopila, že svým uváženým rozhodnutím mohou významně pozitivně ovlivnit kvalitu budoucího chovu našich maďárků, bystře, velmi konstruktivně a vhodně zasahovali do probíhajících diskuzí, čímž celý vývoj událostí sami nasměrovali tím (doufejme) „správným“ směrem!!!!!

Já osobně z toho mám skutečně velikou radost a ještě jednou vám všem děkuji za vaši - tentokrát velmi nadstandardní - účast i podporu!!!!! Díky, byli jste skvělý tým!!!!


Velmi příjemným zjištěním na sobotní schůzi bylo také to, že naši „novou“ filozofii chovu MOK výrazně podporovala také skupina majitelů plemene pudlpointr a jak jsme si později vysvětlili i ukázali prakticky, naše sympatie i podpora byly vzájemné. Což je myslím naprosto skvělé, protože to může přinést v rámci klubu mnoho zajímavé a příjemné spolupráce do budoucna.


A tak se povedlo i to, o co jsme se s Alenou Sázovou a dalšími snažili už léta…..ta naše „nešťastná“ DKK , dnes tedy povinný monitoring dysplazie. Uplynulo cca 7 let (nebo Aleno snad více?), co se v klubovém Zpravodaji poprvé publikovaly články s varováním před ignorováním DKK v chovu a téměř každý rok jsme se k tomuto tématu na schůzích i prostřednictvím Zpravodaje vracely…. Bohužel marně. Nikdy jsme nenašly dostatečné pochopení a podporu mezi majiteli MOK. Až letos! Letos se to konečně povedlo! A povedlo se to jen díky vám!


Stejně jako Sylva chci na závěr poznamenat, že bych byla moc ráda, kdybychom se (my = majitelé a příznivci MOK) v takto hojném počtu scházeli i na jiných klubových akcích a pokud možno ve stejně přátelské a jednotné náladě, jako tomu bylo v sobotu.


Hodně štěstí do budoucna vám všem


přeje Petra B.

Offline

 

Board footer

Vytvořeno v PunBB
Fórum zřídili a provozují Matesovci
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson