Psí pokec

Zde si můžete popovídat o všem, co vás napadne. :-)

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

#1 2006-09-01 06:57:11

Jirka May
muž [admin]
Místo: Kladno
Registrovaný: 2006-08-30
Web

Jak vybral to správné krmivo

Výběr komerčního krmiva pro domácí zvířata

Komerční krmivo je velkou výhodou pro zaneprázdněné majitele zvířat. Pro svého zvířecího společníka chcete to nejlepší, ale jak si vybrat to nejlepší ze široké škály nabízených krmiv?

Standardy pro ingredience

Průmysl krmiv pro domácí zvířata je obrovský a mimořádně ziskový (roční příjmy dosahují celosvětově $25 miliard). Výrobci se sice mohou tvářit, jakoby jim nejvíce ležel na srdci zájem vašich zvířecích společníků, všeobecně jim však více jde o ceny jejich akcií a o jejich zisky. To se může zvláště vztahovat na výrobce krmiv vlastněné velkými mnohonárodními mateřskými společnostmi. Pro vás to znamená, že jestliže je k dispozici levnější ingredience, která může nahradit nějakou dražší, mnoho firem takovou náhradu uskuteční, aby ušetřilo peníze. Některé firmy se pyšní svými "pevnými formulemi" a tvrdí, že používají neustále stejné ingredience. To by mohlo být v pořádku... pokud ovšem mají vstupní ingredience přijatelnou kvalitu.
Krmivo pro domácí zvířata může být označováno jako "kompletní a vyvážené," pokud splňuje standardy stanovené skupinou zvanou AAFCO, což je Asociace amerických pracovníků kontroly potravin. Tyto standardy byly vytvořeny na počátku devadesátých letech skupinami odborníků na výživu psů a koček. Krmivo může být certifikováno dvěma způsoby: (1) splněním publikovaných standardů AAFCO pro obsah ("nutriční profily"), nebo (2) absolvováním testů nebo zkoušek. Ačkoli se většina badatelů shoduje v tom, že krmné testy jsou účinnější pro hodnocení nutriční dostatečnosti krmiva, potvrzují klinické zkušenosti i vědecké studie, že i krmivo, které projde krmnými zkouškami, může být z dlouhodobého hlediska stále nedostatečné. Uvědomte si také, že tyto standardy stanoví pouze "minima" a "maxima," nikoli však "optima." Komerční krmiva jsou konstruována tak, aby byla dostatečná pro průměrné zvíře, avšak ne všechna krmiva budou vhodná pro proměnlivé potřeby určitého individuálního zvířete.

Problémy

Komerční krmiva pro domácí zvířata a některé ingredience těchto krmiv měly spojitost s řadou chorob zvířecích společníků. Alergické onemocnění kůže, obezita, nesnášenlivost stravy, zánětová onemocnění střev, chronické infekce uší, cysticida (zánět močového měchýře), močové a ledvinové kameny, určité choroby srdce, pankreatida, hypertyroidismus koček, displazie boků, rakovina mléčných žláz fen, nadýmání a cukrovka - ty všechny mají nutriční komponenty, tj. nutriční faktory jsou podezřelé nebo i známy tím, že hrají určitou úlohu při vzniku nebo pokračování těchto nemocí. Proto má zásadní důležitost, abychom my jako majitelé věnovali velkou pozornost tomu, co našim zvířatům podáváme a jak ona na toto krmivo reagují.
Jedním potenciálním problémem u komerčního krmiva pro domácí zvířata jsou zbytky pesticidů, antibiotik a plísní obsažené v ingrediencích krmiv pro domácí zvířata. Maso z nemocných zvířat může být plné léků, z nichž některé jsou známy tím, že procházejí beze změny veškerými zpracovatelskými procesy při výrobě hotových krmiv (například penicilin a pentobarbital). Mezi léty 1995 and 1999 došlo dvakrát k většímu stažení suchého krmiva pro psy od různých výrobců v důsledku plísňové kontaminace obilných ingrediencí. Některé houbové toxiny jsou velmi nebezpečné. Druhé stažené krmivo zabilo více než 20 psů.
Dalším problémem je nepředvídatelná kvalita běžných ingrediencí krmiv. Vedlejší produkty, moučka z odpadních produktů, moučka z masa a kostí a podobné ingredience se mohou velice lišit ve svém nutričním složení. Kostní moučky vedou již řadu let ve Spojených státech z hlediska problému kontaminace. Protein v moučce obsahující velké množství kostí může být špatně stravitelný a nemusí poskytovat dostatečnou výživu, přestože chemická analýza zjistí přijatelné množství aminokyselin.
Jedním z největších problémů komerčních krmiv je jejich zpracování. Moučky se škvaří (vaří) při mírných až vysokých teplotách po celé hodiny. Extrudované krmivo prochází parním / vysokotlakým zařízením, které umožňuje jejich „nafouknutí" do zrnitého tvaru při výstupu ze stroje. Ačkoli procházejí rychle extrudérem, mohou extrémní podmínky pozměnit nebo i zničit některé živiny.
Výrobcům krmiv pro domácí zvířata jsou známy tyto faktory a většina z nich přidává navíc dostatek vitaminů, minerálů a jiných živin, aby kompenzovali ztráty vznikající při výrobním procesu. Jelikož však tzv. profily AAFCO stanoví pro některé živiny pouze minimální hodnoty, testy ukázaly, že některé minerály mohou být do krmiva přidávány v nadměrném množství.
Kontrolní seznam pro nákup krmiv
Nejrenomovanější výrobci "superprémiových" a "přírodních" krmiv se shodují s holistickými veterináři a dalšími experty v tom, že nejlepší potravou pro vašeho zvířecího společníka je to, co mu sami připravíte. Domácí strava, pečlivě nutričně vyvážená a využívající organické potraviny, je nejblíže tomu, co matka příroda zamýšlela. Mnozí z nás však nemají ani čas ani energii na to, abychom doma vařili, zvláště ne pro několik zvířat nebo pro velké psy.
Pro ty z nás, kdo částečně nebo zcela spoléhají na komerční krmiva pro naše zvířata, vypracoval API kontrolní seznam určený pro výběr stravy s dobrou kvalitou.
Náš rozsáhlý výzkum zjistil, že průmysl krmiv pro domácí zvířata je mimořádně tajnůstkářský. Výrobci nechtějí sdělovat příliš mnoho informací o zdrojích ingrediencí a o jejich zpracování, o svých normách pro řízení jakosti, a v některých případech ani to, kde se vlastně dané krmivo vyrábí. Jelikož všech čtyřicet různých výrobců, na něž jsme se obrátili, nám neposkytlo přesné informace, představuje tento kontrolní seznam, který API předkládá vám, zákazníkům, nejlepší šanci pro výběr nejvhodnějších krmiv ze stávající nabídky.
Při výběru komerčního krmiva pro našeho zvířecího společníka se přesvědčte, zda etiketa obsahuje "záruku AAFCO," především takovou, která se vztahuje na "krmné testy" nebo "krmné protokoly" spíše než na tzv. nutriční profily.
Nikdy nekupujte krmivo obsahující "moučku z vedlejších produktů" nebo "moučku z masa a kostí." Tyto vyškvařené produkty představují nejlevnější zdroje zvířecího proteinu. Obsah a kvalita těchto mouček se mohou u jednotlivých várek nesmírně lišit a nejsou spolehlivým zdrojem výživy pro vaše zvíře.
Všeobecně se vyhýbejte krmivům, která jsou založena na vedlejších produktech jako jediném zdroji živočišných bílkovin. Vedlejší produkty se skládají z orgánů a částí, které nejsou žádoucí, nebo jsou zakázány pro konzumaci člověkem. Občasná konzerva s krmivem založeným na vedlejších produktech může být v pořádku, neboť ve volné přírodě masožravá zvířata požírají celou svoji kořist včetně těchto orgánů, nicméně takováto krmiva nejsou přijatelná jako trvalá strava.
Podívejte se na výslovný název masa nebo moučky (například "jehněčí" nebo "kuřecí moučka" a nikoli jen na vyšší druhový termín "maso") jako první ingredienci. 
Vyhýbejte se druhovým či prodejnovým značkám. Může se totiž jednat jen o přebalené vyřazené zbytky od velkých výrobců a všeobecně obsahují levnější - a tím i méně kvalitní - ingredience.
Pokud vám to výslovně nedoporučí váš veterinář, nepoužívejte krmivo označené jako „lehké“, „seniorské“, „se speciální formulí“ či „s bezoárovou formulí". Tato krmiva mohou obsahovat okyselující látky, přebytečná vlákna, nebo nedostatek tuků, což může způsobovat problémy kůže, srsti a jiné.
Všeobecně vybírejte značky označované jako "přírodní." Přestože nejsou dokonalé, jsou patrně lepší než většina ostatních. Některé značky jsou nyní konzervovány pomocí vitaminů C a E namísto chemických konzervačních látek (jako jsou například BHA, BHT, ethoxyquin a propyl gallat). I když mohou být syntetické konzervační látky přesto přítomny, jejich obsah bude menší. 
Zkontrolujte lhůtu použitelnosti, abyste zajistili čerstvost.
Jakmile otevřete pytel se suchým krmivem, přičichněte k němu. Ucítíte-li jakýkoli příznak zatuchlosti, ihned krmivo vraťte na výměnu nebo vrácení peněz.
Krmivo uchovávejte v neprodyšně uzavřeném neporézním kontejneru (ideální je velká plechová nádoba od popcornu) v chladu a suchu. Krmivo v konzervách je nejlépe vyjmout, vložit do skleněné nebo keramické nádoby a uchovávat v ledničce.
Návod pro krmení vašeho zvířecího společníka
Každé tři až čtyři měsíce měňte značku nebo příchuť suchého krmiva, abyste vyloučili nedostatek nebo naopak přebytek některých ingrediencí, který by mohl vašemu zvířeti způsobit problémy.
Když měníte suchá krmiva, smíchejte 1/4 nového krmiva se 3/4 starého krmiva a každý den pak zvyšujte o něco podíl nového krmiva. Některá vybíravější zvířata mohou potřebovat pomalejší přechod trvající dva i více týdnů. Nikdy nenechte kočku vynechat více než jedno nebo dvě jídla; v případě potřeby se vraťte ke starému krmivu.
Při používání každého nového krmiva nebo doplňku sledujte případné mírné změny v kůži a srsti svého psa, v jeho chuti, energii, náladě, nepokojnosti, výměšcích či zápachu, tělesné hmotnosti a ve velikosti a konzistentnosti stolice. Zjistíte-li negativní změny, použijte jiné krmivo. Pokud tato změna přetrvává, poraďte se se svým veterinářem.
Jestliže má váš zvířecí společník předepsanou stravu, konzultujte ji pravidelně se svým veterinářem (nejméně každých 6 měsíců) a ověřte si, zda tato strava je stále v pořádku. Časem se mění mnoho podmínek a strava, která mohla být zapotřebí pro mladé zvíře, může být nevhodná ve starším věku.
Obvykle je vhodné krmit zvíře jednou nebo dvakrát denně namísto toho, aby mělo krmivo neustále k dispozici. Někdy však zdravotní podmínky vyžadují častější krmení. Poraďte se se svým veterinářem ohledně doporučení pro vaše zvířata.
Podávejte trochu krmiva z konzerv, které zpravidla obsahuje více živočišných bílkovin a méně obilovin než suchá krmiva. Samotné suché krmivo nevyčistí zuby a není podstatné ani pro kočky ani pro psy. Zvláště kočky potřebují nejméně 50% své stravy ve vlhké formě, aby omezily zatížení svých ledvin a aby se jejich moč ředila. Kočkám, které prodělaly onemocnění močového měchýře nebo ledvin, by se nemělo podávat žádné suché krmivo. 
Doplňujte komerční krmiva pro domácí zvířata jiným krmením, jako je organické maso a napařená, kašovitá nebo jemně nastrouhaná zelenina (v syrovém stavu ji většina masožravých zvířat nedokáže dobře strávit). Psům lze jako doplněk podávat tofu a vařené obiloviny; kočky by však měly ve stravě dostávat minimum uhlohydrátů. (Rostlinné výrobky mají sklon zvyšovat pH moči a mohou u koček vytvářet dispozice pro onemocnění močových cest.) Pokud však přidáváte množství přesahující 15-20% stravy, bude nutno, abyste se podívali do některé dostupné knihy nebo na webové stránky a vyhledali si informace o vyvažování vitaminů, minerálů a dalších živin.
K dalším užitečným doplňkům, které jsou zvláště důležité při používání komerčních krmiv, patří probiotika, jako acidophilus, digestivní enzymy a antioxidační vitaminy E (alfa tocopherol) a C (buď Ester C, askorbát vápníku nebo askorbát sodíku).
Zvažte, zda alespoň část stravy pro vaše zvíře nebudete připravovat sami. To umožní, abyste vy sami kontrolovali kvalitu všech ingrediencí. Existuje celá řada vynikajících knih, článků i webových stránek poskytujících podrobnější údaje o ingrediencích, poměrech a způsobech přípravy. I pouhé jedno nebo dvě doma pořízená jídla budou představovat podstatné zlepšení proti krmení pouhým komerčním krmivem.
Váš veterinář vidí vaše zvíře jen jednou za rok. Jelikož vy jste s ním ale každý den, je důležité, abyste sledovali jeho celkové zdraví a to, jak reaguje na krmení, které mu dáváte. Změny v chuti, kvalitě srsti, hmotnosti, stolici, moči nebo v konzumaci vody mohou signalizovat určitý problém v souvislosti se stravou, nebo i závažnější zdravotní problém. Oznamte tyto změny, případně jiné neobvyklosti v chování svému veterináři.


Vegetariánská krmiva

Psi a kočky sice patří mezi masožravce, nicméně řada psů může dobře prospívat i při vegetariánské stravě. Na trhu existuje několik vegetariánských a dokonce i čistě vegetariánských krmiv pro domácí zvířata, která jsou doplněna výživnými látkami nenacházejícími se v rostlinách. Vašemu psu se může dařit velice dobře s některým z takových krmiv, nebo i s vyváženou domácí vegetariánskou stravou. Měli byste však svého psa pečlivě sledovat, zda se u něj neprojevuje matná srst, lupy, nedostatek energie, průjem či jiné příznaky. Může to trvat měsíce, nebo i roky, než se určitý deficit projeví.
Kočky mají velmi specifické metabolické požadavky na několik výživných látek, které jsou obsaženy pouze v živočišných produktech, jako je taurin, předtvářený vitamin A (nemohou přetvářet rostlinný prekursor beta-karoten) a kyselina arachadonová. Nemusí být schopny dostatečně strávit některé rostlinné proteiny. Na trhu se prodává nejméně jeden výrobek uváděný jako doplněk vegetariánské stravy pro kočky, avšak tyto výživné látky jsou chemicky syntetizovány nebo vysoce rafinovány a mohou vykazovat nedostatek enzymů a doprovodných faktorů potřebných pro optimální vstřebávání a funkci. Dlouhodobé souvislosti těchto doplňků nejsou známy. API proto nedoporučuje krmit kočky striktně vegetariánskou stravou.


"Zásady" krmivových etiket

Zásada 95%: Jestliže je na výrobku uvedeno "Krmivo pro kočky z lososa" nebo "Krmivo pro psy z hovězího," musí příslušný výrobek obsahovat 95% uvedených ingrediencí. Produkt s kombinovaným označením, například "Krmivo pro psy z hovězího a jater," musí obsahovat z 95% hovězí a játra a musí tam být více hovězího, neboť hovězí je uvedeno jako první.
Zásada 25% aneb "večeře": Ingredience uvedené na etiketě musí představovat nejméně 25% daného produktu, avšak méně 95%, je-li uveden kvalifikační "popisný" termín jako "večeře," "první chod," "formule," "mísa," "nugety," etc. Výrobek označený jako "Hovězí večeře pro psy" může i nemusí obsahovat jako hlavní ingredienci hovězí. Jsou-li uvedeny dvě ingredience ("Hovězí a krůtí večeře pro psy"), musí obě tyto ingredience představovat celkem 25%, přičemž obsah první ingredience (hovězí) musí být větší než obsah druhé (krůta) a množství menší složky musí tvořit nejméně 3%.
Zásada 3% aneb "s": Výrobek může být označen jako "Krmivo s lososem pro kočky," jestliže obsahuje nejméně 3% uvedené ingredience.
Zásada "s příchutí": Výrobek může být označen jako "Krmivo pro kočky s krůtí příchutí" i v případě, že toto krmivo žádné takové ingredience neobsahuje, pokud však zde existuje "dostatečně zjistitelná" příslušná příchuť. Ta může pocházet z masa, vedlejších produktů nebo „digestiv“ z různých částí živočišného druhu uvedeného na etiketě.

Převzato z: http://www.api4animals.org/

Offline

 

#2 2008-09-26 14:13:03

azden
Nový člen
Registrovaný: 2008-09-26

Re: Jak vybral to správné krmivo

Já mám z těch všech kvalitek hlavu jako foukací baloon,moje fenečka RR -3měsíce,je potvůrka  a suché granule ne a ne jim přijít na chut,už jsme vyzkoušeli purinu,arden grange ,trochu royal....prostě  jak jí to nenamíchám s masem...nebo alespon vývarem nesežere to-měsíční zkušenost,jediný kdy mi shltne granulky jen tak je dlouho večer kdy se probudí a jde se venčit,pak jí to je jedno samičce jedný smile)))
p.s. mimochodem,ona celkem pohrdá i třeba tvarůžken s vejcem atd...prostě drží taili sad(

Offline

 

Board footer

Vytvořeno v PunBB
Fórum zřídili a provozují Matesovci
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson